1 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka. Z tej okazji rodzice kupują swoim pociechom prezenty. Jaka jest historia Dnia Dziecka? Dlaczego wprowadzono Dzień Dziecka?

         Dzień Dziecka tradycyjnie obchodzony jest 1 czerwca. Dzień ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym.

         W ten sposób postanowiono uhonorować prawa dzieci, które wcześniej często były łamane. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Zgodnie z sugestią ONZ, Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów również przygotowała niespodzianki dla dzieci w formie E-dzień dziecka-

https://www.gov.pl/web/edziendziecka

Na stronie można znaleźć kolorowanki, bajki, gry i zabawy, quizy, przedstawienia teatralne i inne propozycje, które zaciekawią Wasze pociechy. Polecamy!

Strona główna - E-dzień dziecka - Portal Gov.pl

Dzień Dziecka -ciekawostki!