Dzisiaj Dzień Mamy!

To święto jest dniem, kiedy każde dziecko obdarowuje swoją mamę kwiatami, czekoladkami i innymi prezentami. Jest to okazja dla najmłodszych, aby wyrazić swoje uczucia, często w bardzo wzruszający sposób. W Polsce święto obchodzone jest 26 maja. Pierwsze obchody Dnia Matki zostały zorganizowane w 1914 roku w Krakowie.
Geneza Dnia Matki pochodzi z czasów starożytnych Greków i Rzymian. W tych czasach szczególnym kultem otaczano matki-boginie, które symbolizowały urodzaj oraz płodność. Mitologia starożytna bogata jest w opowieści o matkach-boginiach, poświęcających się w wychowywaniu dzieci. To właśnie wiosną najczęściej odprawiano obrzędy związane z płodnością oraz zapewnieniem urodzaju. Wiosna w postaci matek-bogini stanowiła symbol nowego życia. Tradycja obchodów powróciła do Anglii w XVII wieku pod nazwą „niedziela u matki”. W tym dniu składano wizytę w katedrze, a także obdarowywano matki kwiatami oraz słodyczami, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Obchody przetrwały do XIX wieku, zaś dopiero po II wojnie światowej zaczęto ponownie inicjować święto matek.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Na przykład w Mongolii to święto obchodzone jest podwójnie, jako Dzień Kobiet i Dzień Matki i Dziecka. We Włoszech dzieci w tym dniu pieką ciastka w kształcie serc, zaś na Bałkanach dzieci przytrzymują matki w łóżku, dopóki nie otrzymają słodyczy. W zamian za to pomagają w domowych obowiązkach. W niektórych krajach Dzień Matki obchodzony jest jako Dzień Kobiet. Na przykład w Chinach, Bułgarii i w Rosji to matki podwójnie celebrują ten dzień. Najpowszechniejszym zwyczajem na całym świecie związanym z tym świętem jest jednak wręczanie matkom kwiatów oraz prezentów, takich jak biżuteria, vouchery do SPA, książki, ubrania czy kosmetyki.

Źródło:https://bimkal.pl/kalendarz/dzien-mamy

Z tej okazji również składamy wszystkim Mamom  wielu radosnych i kolorowych chwil spędzonych z rodziną,

sukcesów małych i dużych każdego dnia oraz spełnienia najskrytszych marzeń! Życzymy dużo miłości i pogody ducha w pełnieniu matczynych obowiązków oraz poczucia dumy z pociech!

 

Serduszko w ramce, Super prezent Dzień Matki, urodziny Ligota ...

Dzień Mamy