Dziś jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 5 listopada to nie przypadkowa data, to dzień urodzin Walta Disney’a. Kolorowe postacie polskich bajek lub zagranicznych znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. A bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. Trochę historii tego „święta”(źródło:https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-postaci-z-bajek):

Wraz z upowszechnieniem kina i telewizji zaczęły pojawiać się produkcje przeznaczone dla najmłodszych. Najstarszy film animowany został wyprodukowany w 1906 roku i nosił nazwę „Humorous Phases of Funny Faces” i przedstawiał różne zabawne twarze. Wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”. Dopiero w latach 30. XX wieku powstała w Hollywood, znana do dzisiaj, wytwórnia produkująca filmy rysunkowe – The Walt Disney Company. Najstarszą bajką Disneya jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, która w 1937 roku trafiła do polskich kin. Nad filmem pracowało przez 3 lata ponad 250 grafików. Od tego czasu rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów. Po Królewnie Śnieżce pojawiły się kolejne postacie, takie jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Tom i Jerry, Królik Bugs, Smerfy, Król Lew, Kapitan Tsubasa, Pokahontas czy Wojownicze Żółwie Ninja.

W tym dniu nasze przedszkolaki również „zamieniły się ” w postacie z bajek: piratów, policjantów , spidermanów, koziołków, księżniczek itp. Dzieci wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek . Oglądały fragmenty swoich ulubionych bajek oraz rysowały swoją ulubioną postać z bajki. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Zmiana wielkości czcionki
Wysoki kontrast