Witamy Przedszkolaki i Rodziców!  Proponujemy Państwu kilka pomysłów na wspólne zabawy z dziećmi. Pewnie za jakiś czas przyjdzie taki moment, kiedy wasza pociecha stanie przed wami i i rzuci „nudzi mi się”. Jak sobie wtedy poradzić? Czym zająć pełnego energii kilkulatka? Sprawdźmy to, a Wy Państwo pamiętajcie, że też możecie mieć gorszy dzień. Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to, że jesteście obok niego.

Poranna gimnastyka

Dzieci uwielbiają być w ruchu, przedszkolaki doskonale znają zajęcia ruchowo-taneczne i moment, kiedy mogą do nich zaprosić również rodziców jest dla nich czymś niezwykłym. Włączcie waszą ulubioną piosenkę i w rytm muzyki zacznijcie wraz z dzieckiem tańce, wygłupy czy łaskotki. To idealne rozpoczęcie każdego dnia. Nie od dziś wiadomo, że wszelka aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, a to jest równoznaczne z porankiem spędzonym w wyśmienitym humorze. 

Powrót do przeszłości

Budowanie bazy to zabawa, którą sami doskonale pamiętamy z czasów dzieciństwa, a może być równie ciekawa dla naszego potomstwa. Do zbudowania bazy/domku możemy użyć wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ręki. Wykorzystajmy więc stół jako konstrukcję, narzućmy na niego koc czy narzutę, układając wokół poduszki. Dziewczynki z pewnością będą traktowały naszą budowlę jako dom lub zamek, natomiast dla chłopców może być to niesamowita forteca obronna. Dzieciaki uwielbiają zabawy, w których mogą dać się ponieść odrobinie fantazji, a już szczególnie kiedy rodzice pozwalają się zaprosić do tego fascynującego świata. 

Kolejną zabawą, w którą sami bawiliśmy się w dzieciństwie jest głuchy telefon. Przypomnijmy, na czym ona polega. Pierwsza osoba wymyśla słowo, które szepcze do osoby siedzącej obok, a ta przekazuje je do następnej. Ostatnia osoba mówi na głos to, co sama usłyszała. Czasem bywa naprawdę zabawnie!

Czas, który  spędzamy w domu z dzieckiem warto przeznaczyć na wspominanie i opowiadanie o tym, jak sami dorastaliśmy. Dzieci uwielbiają słuchać, co mama bądź tata robili będąc w ich wieku. Pokażmy dziecku zdjęcia z czasów, kiedy ono samo było niemowlakiem i poopowiadajmy różne historie rodzinne. Z pewnością będzie słuchało nas jak zaczarowane.

Kuchenny świat zmysłów

Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to następna propozycja spędzenia dnia, która  spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc  koncentrację. Gwarantuje także dużo radości.

Korzystając z produktów, które znajdują się na co dzień w naszej kuchni możemy wykonać również pieczątki. Wystarczy przekroić ziemniaka na pół, wspólnie wykroić jakiś ciekawy wzór, dodać nieco farby i zabawa gotowa. Podążając tym tropem, możemy również zachęcić dziecko do malowania palcami bądź odbijać na kartce jego stopy. 

Domowe przedszkole

Przygotujmy do zabawy guziki, tasiemki, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym, gazety oraz klej.  Dzieci mają olbrzymią wyobraźnię i z wyżej wymienionych rzeczy będą w stanie stworzyć przeróżne cuda. Z rolki po papierze toaletowym, folii aluminiowej i kolorowego papieru jesteśmy w stanie wyczarować z dzieckiem kosmiczną rakietę!

A może tak zróbmy w domu teatrzyk? Pacynki możemy stworzyć ze skarpet, a do ich ozdobienia wykorzystać różne guziki, tasiemki czy patyczki. Sceną teatru zostanie pudełko po butach, a dziecko będzie reżyserem spektaklu.

Większość z nas pewnie ma w domu wiele gier i puzzli. Może najwyższa pora odświeżyć pamięć o nich i wziąć się do zabawy? Szachy, warcaby, scrabble czy poczciwy Chińczyk czekają, aż zetrzecie z nich kurz. Takie gry to wspaniały pomysł na ćwiczenie koncentracji, pamięci oraz naukę, jak sobie radzić z przegraną.

Większość z dzieci posiada wiele dawno zapomnianych zabawek, a teraz mamy najlepszy moment, aby móc je z powrotem wykorzystać. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz dziecku niezapomnianą zabawę, a z pewnością zostanie ona zapamiętana na długi czas.

Powodzenia! 
Nauka i zabawa zdalna gr. III „Sowy”