Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”– Florian Plit

Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.

A wszystko się zaczęło w latach 70-tych…

Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969r. oddolnie przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni. Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990r.

22.04.2022r. W tym dniu również nasze przedszkolaki świętowały Dzień Ziemi. wszyscy przyszli do przedszkola ubrani w odcienie zieleni, co symbolizowało naszą planetę. Odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, turniej wiedzy ekologicznej. Dzieci wykonały plakat zachęcający do ochrony Ziemi, utrwalały zasady segregacji śmieci oraz rozwiązywały karty pracy o tematyce ekologicznej. Dzieci zadbały o upiększenie przedszkolnego ogrodu sadząc przyniesione wcześniej cebulki kwiatów i wysiewając nasiona roślin ozdobnych. Prowadzone działania pokazały przedszkolakom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny; dbać o przyrodę; oszczędzać wodę i prąd; segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. Brawo przedszkolaki!

Światowy Dzień Ziemi